[AFRIMMA 2017]: This Prestigious Award is Here and 8 Cameroonians Nominated (See the Full List)

2017-flyer1.jpg

AFRICAN MUZIK MAGAZINE AWARDS (AFRIMMA) is the sole award ceremony in the Diaspora that caters to all musical genres including but not limited to: Afrobeats, Assiko, Bongo, Decale, Funana, Genge, Highlife, Hiplife, Kwaito, Lingala, and Soukous.

The highly anticipated nominee’s list for the 4th edition of the biggest African Music Awards in Diaspora AFRIMMA 2017 AWARDS AND MUSIC FESTIVAL has been released. The award ceremony which moves to a more prestigious venue ‘House of Blues’, Dallas, Texas promises to be a star studded one.

Wizkid, Tekno, Mr. Eazi, Davido, Runtown, Ray Vanny, Fally Ipupa and Flavour all earn nomination gongs for their successful year and new stars like Dremo, Kadejevera DJ, Hiro, Mr. Leo all earn nominations for their superb year.

AFRIMMA 2017 the 4th edition of the biggest African Music Awards in Diaspora promises to be the best ever edition of the 4th Annual African Muzik Magazine AFRIMMA AWARDS now known as AFRIMMA AWARDS AND MUSIC FESTIVAL. Two new categories have been added to the 2017 edition of AFRIMMA- Best Lusophone and Best Francophone as we countdown to October 8th, 2017.

Check out the nominee’s list below and head to www.afrimma.com to vote for your favorite artists

 

Best Male West Africa
  • Wizkid – Nigeria
  • Falz – Nigeria
  • Serge Beynaud – Ivory Coast
  • Mr. Eazi – Nigeria
  • Toofan – Togo
  • Moh Dediouf – Senegal
  • Davido – Nigeria
  • Stonebwoy – Ghana
  • Tekno – Nigeria
  • Kedejevara DJ (Ivory Coast)
Best Female West Africa
  • Tiwa Savage – Nigeria
  • Yemi Alade – Nigeria
  • Efya – Ghana
  • Adiouza – Senegal
  • Becca – Ghana
  • Josey – Ivory Coast
  • Mz Vee – Ghana
  • Simi – Nigeria
Best Male East Africa
  • Eddy Kenzo – Uganda
  • Diamond Platnumz – Tanzania
  • Jacky Gosee – Ethiopiah
  • Ali Kiba – Tanzania
  • Navio – Uganda
  • Bebe Cool – Uganda
  • Sauti Sol – Kenya
  • Dynamq – South Sudan
  • Nyashinski – Kenya
  • Darasa – Tanzania
Best Female East Africa
  • Victoria Kimani – Kenya
  • Vanessa Mdee – Tanzania
  • Ester Aweke – Ethiopia
  • Avril – (Kenya)
  • Lady Jaydee (Tanzania)
  • Knowles Butera – Rwanda
  • Irene Ntale – Uganda
  • Akothee – Kenya
  • Dayna Nyange – Tanzania
Best Male Central Africa
  • Fally Ipupa – Congo
  • Mr. Leo – Cameroon
  • Ferre Golla – DRC
  • C4 Pedro – Angola
  • Stanley Enow – Cameroon
  • Anselmo Ralph – Angola
  • Maitre Gims – (Congo)
  • Werrason – DRC
Best Female Central Africa
  • Laurette La Perle – Congo
  • Betty Akna – Equitorial Guinea
  • Mani Bella – Cameroon
  • Ary – Angola
  • Rennis – Cameroon
  • Arielle T – Gabon
  • Nsoki – angola
Best Male Southern Africa
  • Donald – South Africa
  • Black Coffee – South Africa
  • The Dogg – Namibia
  • Jah Prayza – Zimbabwe
  • Nasty C – South Africa
  • Emtee – South Africa
  • Roberto – Zambia
  • Casper Nyomvest- South Africa
  • Aka – South Africa
Best Female Southern Africa
  • Babes Wodumo – South Africa
  • Miss Lira – South Africa
  • Ice Queen Cleo – Zambia
  • Lizha James – Mozambique
  • Pah Chihera – Zimbabwe
  • Sally Boss Madam – Namibia
  • Zahara – South Africa
  • Chikune – Namibia
  • Bucie- South Africa
Best Male North Africa
  • Amr Diab – Egypt
  • Tamer Hosny – Egypt
  • Chawki – Morocco
  • Ahmed Soultan – Morocco
  • Douzi – Morocco
  • Ayman Alatar- Morocco
  • Khaled -Algeria
  • Saber Rebai – Tunisia
Best Female North Africa
  • Samira Said – Morrocco
  • Ibtissam Tiskat – Morocco
  • Angham – Egypt
  • Sandy – Egypt
  • Amal Maher – Egypt
  • Latifa – Tunisia
  • Amani Swissi – Tunisia
  • Sarah Ayoub – Morocco
Best African Group
  • Sauti Sol – Kenya
  • Radio & Weasel – Uganda
  • Toofan – Togo
  • Bracket – Nigeria
  • Mi Casa – South Africa
  • R2bee’s – Ghana
  • Bana C4 – Congo
  • Yamoto Band – Tanzania
  • Forca Suprema- Angola
Crossing Boundaries With Music Award
  • C4 Pedro (Angola)
  • Wizkid (Nigeria)
  • Young Paris – (Congo)
  • French Montana- Morocco
  • MHD – Senegal
  • Ayo Jay – Nigeria
  • King Kanja – (Kenya)
  • Wale (Nigeria )
  • Jidenna (Nigeria)
  • Maleek Berry (Nigeria)
Best Gospel
  • Frank Edwards – Nigeria
  • Uche Agu – Nigeria
  • Willy Paul – Kenya
  • SP Koffi Sarpong – Ghana
  • Icha Kavons – Congo
  • Ntokozo Mbambo – South Africa
  • Nathaniel Bassey – Nigeria
  • Sonnie Badu – Ghana
Best Newcomer
  • Dremo – Nigeria
  • Medikal – Ghana
  • Ray Vanny – Tanzania
  • Preto Show- Angola
  • Maleek Berry – Nigeria
  • Mr. Leo – Cameroon
  • Nathi – South Africa
  • Julz – Ghana
  • Niniola – Nigeria
  • Zani Challe – Malawi
Artist of The Year
  • Flavour (Nigeria)
  • Diamond Platnumz ( Tanzania)
  • Fally Ipupa- Congo
  • Wizkid (Nigeria)
  • Cassper Nyovest (South Africa)
  • Davido – (Nigeria)
  • Eddy Kenzo – Uganda
  • Tekno – Nigeria
  • Mr. Eazi – Nigeria
  • C4 Pedro – Angola
Dancehall Act of the Year
  • Timaya – Nigeria
  • Stonebwoy – Ghana
  • Jah Prayza – Zimbabwe
  • Burna Boy – Nigeria
  • Samini – Ghana
  • Patoranking – Nigeria
  • Shatta Wale – Ghana
  • Buffalo Souljah- Zimbabwe
Best Video Director
  • Daps – Nigeria
  • Justin Campos – South Africa
  • Sesan – Nigeria
  • Clarence Peters – Nigeria
  • Patrick Elis- Nigeria
  • Shammack -Cameroon
  • Enos Olik – Kenya
  • Savy Filmz – Uganda
  • Avalon Okpe- Nigeria
  • Godfather- South Africa
Best Dj Africa
  • Dj Spinall – Nigeria
  • Dj Joe MFalme – Kenya
  • Dj Black Coffee – South Africa
  • Dj Exclusive – Nigeria
  • Dj Kalonje – Kenya
  • Dj D-Ommy – Tanzania
  • Dj Paulo Paulo Alves – Angola
  • Dj Crème Delacreme- Kenya
  • DJ Nyce- Ghana
Best African Dj USA
  • Dj Tunez – Nigeria
  • Dj Wangura – Ethiopia
  • Dj FreshyK- Nigeria
  • Dj Deemoney – Nigeria
  • Dj Silent Killa – Carribeans
  • Dj Akua – Ghana
  • Dj Fully Focus -Kenya
  • Dj Rell – Sierra Leone
  • Dj Poison Ivy – Kenya
  • Dj Mike Kiss- Carribeans
AFRIMMA Video of The Year
  • Toofan – Terre (Togo)
  • Davido – If (Nigeria)
  • Wizkid – Come Closer (Nigeria)
  • Runtown – Mad Over You (Nigeria)
  • Casper Nyovest – Tito Mboweni (South AFrica)
  • Emtee ft Nasty C – Winning (South Africa)
  • Diamond Platnumz ft Ray Vanny – Salome (Tanzania)
  • Victoria Kimani ft Donald – Fade Away(Kenya/South Africa)
  • Fally Ipupa – Eloko Iyo (Congo)
  • C4 Pedro ft Sautisol- Love again (Angola/Kenya)
Music Producer of The Year
  • Dj Breezy – Nigeria
  • Masterkraft – Nigeria
  • Dr. Fizol – Uganda
  • Julz – Ghana
  • Visita – Kenya
  • Tweezy – South Africa
  • Tud Thomas – Tanzania
  • Krissbeatz – Nigeria
  • Del B – Nigeria
  • Sidikiba Diabate – Mali
Best African Dancer
  • Kaffy Dancequeen – Nigeria
  • Korra Obidi – Nigeria
  • Nabile Danser – South Africa
  • Sherri Silver – Rwanda
  • La Petite Zota – Ivory Coast
  • Manuel Canza Laurenzo – Angola
  • Moses Iyobo – Tanzania
  • Brenda Derry – Cameroon
  • Ghetto Triplet Kids(Uganda)
  • Eddy Wizzy Dances (Uganda)
Best Rap Act
  • Phyno – Nigeria
  • Olamide – Nigeria
  • Aka – South Africa
  • Sarkodie – Ghana
  • Casper Nyovest – South Africa
  • King Kaka Sungura – Kenya
  • Octopizzo – Kenya
  • Prodigio – Angola
  • Falz – Nigeria
Best Collaboration
  • Wizkid ft Chris Brown- African Bad girl (Nigeria/USA)
  • Diamond Platnumz ft Neo – Marry you (Tanzania/USA)
  • Babe Wodumo ft Mampinsta – Wololo (South Africa)
  • Ycee ft Maleek Berry – Juice (Nigeria)
  • Runtown ft Sarkodie – Painkiller(Nigeria/Ghana)
  • Davido ft Nasty C – Coolest Kid in Africa(Nigeria/South Africa)
  • Edy Kenzo ft Alaine – Addicted (Uganda/Jamaica)
  • C4 Pedro ft Sautisol- Love again (Angola/Kenya)
  • Darasa ft Ben Pol- muziki (Tanzania)
  • Fally Ipupa ft Booba- Kinane (Congo)
Song of The Year
  • Runtown – Mad over you (Nigeria)
  • Davido – if (Nigeria )
  • Diamond Platnumz ft Rayvanny – Salome (Tanzania)
  • Babe Wodumo ft Mampintsha – Wololo (South Africa )
  • Wizkid – Come Closer(Nigeria)
  • Caspper Nyovest – Tito Mboweni(South Africa)
  • Fally Ipupa – Eloko Iyo(Congo)
  • Toofan – Terre (Togo)
  • Darasa ft Ben Pol – Muziki (Tanzania)
  • MHD- Bravo (Guinea Conakry)
Best Lusophone
  • C4Pedro- Angola
  • Nsoki – Angola
  • Ary- Angola
  • Yola Semedo- Angola
  • Yasmine (Guinea)
  • Calema (Sao Tome)
  • Anselmo Ralph- Angola
  • Nelson Freitas- Cape Verde
  • Mr. Bow- Mozambique
  • Djodje- Cape Verde
Best Francophone
  • Sidikiba Diabate – Mali
  • Moh Dediouf – Guinea Conakry
  • Dj Arafat – Ivory Coast
  • Toofan – Togo
  • Hiro- Congo
  • Fally Ipupa – Congo
  • Maitre Gims – (Congo)
  • Adiouza – Senegal
  • Daphne – Cameroon
  • Serge Beynaud – Ivory Coast
Best Sound Engineer
  • MixMonster- Nigeria
  • Suka sounds- Nigeria
  • Ogopa Brothers- Kenya
  • Tud Thomas- Tanzania
  • Sheyman- Nigeria
  • Kaywa- Ghana
  • Twizzy – South Africa
  • Bebe Philip – Ivory Coast

Sources: Afrimma.com

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s